IMG 5294

Mezuniyet Sonrasındaki 18 Ay

Mezuniyet Günü - 14 Haziran 2014

Mezuniyet Günü – 14 Haziran 2014

Mezun olmamın uzerinden tam 18 ay geçti. Birçok farklı deneyimim oldu. Bu geçen zamanda yaşadıklarımı bana öğrenciyken anlatsalar kesinlikle inanmazdım. Bunun nedeni ise bir mezun için ilk 18 ayın hayatında çok şey değiştirdiğini henüz bilmeyişimdi. Son yılımda tam anlamıyla olmasa da, üniversite hayatım boyunca hep kendimi plazalarda, takım elbise ile hayal etmiştim. Kafamdaki bu resim aslında lise yıllarımdan kalmaydı. Günler geçtikçe ‘Beyaz Yaka’dan uzaklaşıp, kurumsal devlerde mühendislik hayallerine, daha sonra da girişimcilik dünyasına yönelmeye kadar geldim. Bütün bu hayalleri hissetmek aslında çok keyifli ve sağlıklıydı.

Haziran 2014’te lisans diplomamı aldım. Mezuniyetimden birkaç ay önce işimi zaten bulmuştum. Bu işi bulmadan önce başvurduğum yerler birbirinden oldukça farklıydı. Yönetici pozisyonu, arge mühendisliği, (yazılım) sistem mühendisliği gibi birçok farklı pozisyona başvuru yaptım. Bir yandan da kodlama öğrenip kendimce bir web sitesi hazırlıyordum. (Beni yakından tanıyanlar süreci farketmiştir. ogrencidenilan.net; öğrencilerin 2.el eşyalarını paylaşabildikleri bir platform) Bu durumdan da anlaşılacağı gibi hala geleceğimi netleştirmemiş, beni neyin mutlu edeceğini bulamamıştım. Neticede 1 Temmuz 2014 tarihinde başlamak üzere bir şirketle anlaştım.

İlk çalışacağım yer yazılım şirketiydi (Savunma sanayii şirketi olduğu için doğrudan isim vermekten çekindim). Ünvanım ise Yazılım ve Sistem Test Mühendisi. İlk işimden oldukça memnunum ve kariyerime bu şekilde başladığım için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Öncelikle hala ODTÜ sınırları içerisinde bulunan teknokentteydim. Başka yerlerde çalışan arkadaşlarımdan gözlemlediğim kadarıyla, okuldan uzaklaştığınız anda bütün bağınız kopuyor ve ben bunu hiç istemiyordum. Görece iyi bir maaşım vardı – ki bu gerçekten çok önemliydi. Bunun yanı sıra her zaman öğrenmeye çalıştığım yazılım sektörünü Türkiye’de öğrenebileceğim en güzel yerlerden birinde çalışıyordum. Yazılım geliştirmiyordum fakat yazılım geliştirme süreçlerini öğreniyordum – ki bunun da oldukça önemli olduğunu her geçen gün daha fazla idrak ediyorum. Çalıştığım şirket, alanında Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen şirketlerindendi. Bunun nedeni ise yazılım süreç yönetimindeki standartlara oldukça önem vermeleri, hatta bunu en yüksek seviyede belgelemeleriydi. Aynı zamanda gün geçtikçe farkettiğim üzere, çok güzel bir ekibin parçasıydım ve bu ekiptekiler bence çalıştığım yerdeki en iyi insanlardı. Bu konuda da oldukça şanlıyım ki bir kısmı ile hala sık sık konuşur ve görüşürüz.

1-4. Aylar

İşe başladığım ilk haftalar oldukça sancılı geçmişti, çünkü terimlere ve kısaltmalara alışmak oldukça yorucuydu. Zamanla alıştım ve sorumluluk almaya başladım. Bir yandan da akşamları evde HTML, CSS, JavaScript çalışıyor ve ogrencidenilan’ı hazırlıyordum.

Ağustos ayında siteye hazır tema alıp onu düzenleyerek bitirmiş ve sosyal medyadan siteye kullanıcı getirmeye çalışıyordum. Bir yandan işimi gayet seviyordum, bir yandan ise başka bir şeyler daha yapmalıyım görüşündeydim. Sonucunun ne olacağını bilmeden, hatta umursamadan bir internet sitesi yaratıyordum.

Eylül 2014’te bir ConnectionRaiser etkinliğine katıldık ve ogrencidenilan.net’in tanıtımını yaptık. Burada, şimdiki ortaklarım olan Berkay ve Umutcan ile tanıştım. İkisini de daha önceden tanıyordum fakat en düzgün sohbetimizi ilk defa etkinlikten sonra yapmış olduk. O zamanlar onların aklındaki ve şu aralar sürekli haykırdığımız iş fikrimizden de haberim yoktu.

Connection Raiser Etkinliği'nde ogrencidenilan.net Sunumu - 3 Eylül 2014

Connection Raiser Etkinliği’nde ogrencidenilan.net Sunumu – 3 Eylül 2014

Aynı zamanda eylül ayında TOBB ETÜ’de bulunan Garaj inkübasyon merkezine internet sitemizin fikri ile başvurduk ve ücretsiz bir çalışma ortamı edindik. Eylül ve Ekim ayı boyunca işten sonra akşamları evde, haftasonları da Garaj’da girişimcilik oynuyordum.

5-8. Aylar

Kasım ayında Umut ve Berkay bana (tam anlamıyla) haber saldı ve 4 kişilik ekiplerine dahil olmak isteyip istemediğimi sordu. İleride başarılı olacaklarına inandığım bu iki insanın bir şekilde yanında olmak çok değerliydi benim için. Daha sonraki konuşmalarımızda kolaylıkla ikna olduktan sonra Evreka ekibine katılıp şirketin kuruluş aşamasına dahil oldum. Bu olay, her şeyin değiştiği ve anlamlandığı aşama olmuştu. 1-2 ay sonra ise ekibin en önemli parçasını oluşturacak kişi olarak Mehmet ekibe katıldı. Artık çalışma temposunu inanılmaz noktalara çıkarmıştık. Deliler gibi çalışıyorduk. Ben 8’den 18’e kadar işteyken Berkay ile Umut da Garajda çalışıyor, ben ve Mehmet işten çıktıktan sonra Garaj’a gidiyorduk, gece 3-4’lere kadar çalışıyorduk ve ben sabah tekrar 7’de kalkıp işe gidiyordum. Bu tempoyu ben işimden istifa edene kadar sürdürdük. Neredeyse 3 ay boyunca hiç ara vermedik ve insanoğlunun sınırlarını keşfettiğim o günlere hala hayretle bakıyorum.

Garaj Ortamı - 28 Kasım 2015

Garaj Ortamı – 28 Kasım 2014

Garaj Günleri 18 Kasım 2015

Garaj Günleri 18 Kasım 2014

Garaj Günleri - 22 Ocak 2015

Garaj Günleri – 22 Ocak 2015

Garaj Günleri - 30 Ocak 2015

Garaj Günleri – 30 Ocak 2015

Bir yandan Garaj’da girişimimizin temellerini atarken bir yandan da bana maaş ödeyen şirketim için elimden geldiği kadar çalışıyordum. (Gerçi istifa ederken ekip liderimizin söylediği üzere bu süreçte dikkatim fazlasıyla dağınıktı. Çünkü uyumuyordum :) ) Bu durum bir hayli yıpratıcıydı ve artık istifa etmek için yer arıyordum. Fakat istifa etmek kolay olmayacaktı. Evreka’da henüz bir gelirimiz yoktu ve uzun süre de olmayacaktı. En başından beri bunu gördüğüm için ekibe katıldığım ilk günden itibaren para biriktirmeye başladım. Öğrencilik yıllarımdan bile daha az harcıyordum çünkü bütün ekstra harcamalarım girişimcilik günlerimdeki sigortamdan gidiyordu. Bu nedenle de sürekli Makarneks ile öğün geçiriyorduk.

Pakistan İslamabad Havaalanı - 17 Ocak 2015

Pakistan İslamabad Havaalanı – 17 Ocak 2015

İstifa etmek hem benim hem de ailem için çok radikal bir karardı başlarda. Ocak ayında KOSGEB desteği alarak şirketi ODTÜ Teknokent’te kurduktan sonra istifa etmek için sabretmeye  başlar oldum. Bu arada iş nedeniyle Pakistan’a gitmek durumunda kaldım. Aralık ve Ocak ayının 3 haftasını Pakistan’da geçirdim. Bu gidişimden önce istifa etmekten beni alıkoyan ekip arkadaşlarım olmuştu. Bunun nedeni henüz girişimcilik serüveni için yeterli parayı biriktirememiş olmamdı. Gerçekten çok yerinde bir karar olduğunu biriktirdiğim paramın bitmesine yakın zamanda anlayacaktım.

Ocak sonunda ofise taşındık. Yerleşme süreci Şubat ayına kadar sürdü ve ben 6 Şubat Cuma günü işimden son kez eve dönerek Evreka ekibine full-time katılmış oldum. Artık maaş güvencem yoktu. Güzel bir miktar para biriktirmiştim fakat bu sefer de bitecek korkusu ile rahatça harcayamıyordum. Makarneks’lere devam ederek hayatta kalmaya çalışıyorduk.

Evreka Ofisi Duvar Boyaması - 16 Ocak 2015

Evreka Ofisi Duvar Boyaması – 16 Ocak 2015

Evreka Ofisindeki İlk Toplantı – 20 Ocak 2015

9-11. Aylar

Asıl hedefimiz Evreka olmasına rağmen Multify’a da başlamıştık. Amacımız Multify’ı bitirip kısa vadede gelir yaratmaktı. Garaj’da başladığımız Multify’ı Aralık ayından Mayıs ayına kadar geliştirmeye, üretmeye ve satmaya çalıştık. Bu süre boyunca da Evreka ile ilgili çalışmalarımız devam ediyordu.

Ürün Haline Gelen İlk Multify - 16 Şubat 2015

Ürün Haline Gelen İlk Multify – 16 Şubat 2015

Neticede 5’i Amerika’ya (Foursquare Ofisine) olmak üzere toplam 10 satış yaptık. Bir yandan da talep geldikçe web sitesi kurup ek gelir yaratmaya çalışıyorduk. Bu süreçte ürün geliştirme, üretim, satış ve pazarlama, mikro-ihracat gibi birçok konuda çok değerli tecrübeler kazandık ve bu süreçte en büyük kazanımlarımız bunlar oldu. Fakat Multify artık şansını fazlasıyla kullanmıştı ve o noktadan sonra geçirdiğimiz her süre bizim için kayıptı. Mayıs ayındaki bir toplantımız sonucunda Multify’ı ve diğer bütün işlerimizi bitirme kararı aldık. Artık tamamen Evreka için kolları sıvamıştık.

Gönderime Hazır Multify – Şubat 2015

12-14. Aylar

3 aylık yaz sürecinde birçok stajyer ağırladık ofisimizde (büyük bir kısmı gönüllüydü) ve bu bize inanılmaz bir ivme kazandırdı. Bütün Evreka stajyerlerine büyük saygı duyuyoruz çünkü tecrübe kazanmaktan başka hiçbir beklentileri olmadı.

Kalabalık Ofis Ortamı - 22 Temmuz 2015

Kalabalık Ofis Ortamı – 22 Temmuz 2015

Ürün çok hızlı gelişiyordu. Donanım kartı çiziliyor, gömülü yazılım geliştiriliyor, ürün dış tasarımı yapılıyor, internet sitesi düzenleniyor, sistem arayüzü geliştiriliyor, algoritmalar yazılıyor, broşüler tasarlanıyor, müşteri araştırması yapılıyor, rakipler takip ediliyor, saha verileri toplanıyordu ve kurucular olarak biz ancak işlerin takibini yapabiliyorduk. Yazın sonuna kadar bütün bileşenler oluşmuş ve bütün sistem prototip haline getirilmişti.

Çalışmaktan Yorgun Düşmek - 24 Ağustos 2015

Çalışmaktan Yorgun Düşmek – 24 Ağustos 2015

15-18. Aylar

Eylül ayında bir yandan devlet destekleri için çabalarken, bir yandan da ürünü sonlandırmaya gayret ettik. Eylül ayı sonlarında bir devlet desteği kazandık ve ilk prototiplerimizi de ürünleştirdik.

Ekim ayının ilk günlerinde, bizim için çok ayrı bir yeri olan (kendisinden sonraki yazılarımda sıkça bahsedeceğim) Aydın Öztunalı’dan ilk yatırımımızı aldık. Webrazzi Arena sahnesinde 2. olduk ve dünyanın en büyük erken aşama yatırım fonlarından 500 Startups’ın Türkiye partneri Erhan Erdoğan’ın sahnede açıklaması ile 2. yatırımımızı aldık. Seedstars İstanbul etkinliğinde 1. olduk ve İsviçre’ye gitmeye hak kazandık. Bu süreçte sahaya ilk ürünlerimizi koyduk ve sistemin çalıştığını ispatlamış olduk.

Kasım ayı boyunca müşteri görüşmelerine, saha çalışmalarına ve ürün yerleştirmelere devam ettik. Ayrıca Avrupa Birliği’nden de bir destek aldık.

Atık Toplama Şirketi Şantiyesi - Kasım 2015

Atık Toplama Şirketi Şantiyesi – Kasım 2015

Aralık ayında ODTÜ Teknokent yönetiminden ödül aldık. Bu ödülün bir başka güzel ayrıntısı ise 10 ay önce istifa ettiğim şirketin de aynı etkinlikte ödül alması ve eski şirketimin genel müdürü ile aynı sahnede bulunmam oldu. Londra’daki TechCrunch Disrupt’a katıldık, ODTÜ GGT’nin düzenlediği Kristal Ağaç Ödül Töreninde ‘Yılın Genç Girişimcisi’ seçildik ve son olarak 1776 Challange Cup’da ilk 3 girişimden biri olarak Dubai’deki yarı finale katılmaya hak kazandık.

Ekim, Kasım ve Aralık Aylarından Kalanlar

Ekim, Kasım ve Aralık Aylarından Kalanlar

18 aylık süreçte inanılmaz şeyler öğrendim. Çok değerli insanlar tanıdım. Hem kurumsal hayatı, hem de girişimcilik dünyasını deneyimledim. Şirket kurmak, devlet desteği almak, işe alım yapmak, maddi kaynak yaratmak, ürün geliştirmek, sahaya ürün koymak, seri üretim yapmak, ithal mal almak, patent başvurusu yapmak, müşteri ile ilişki kurmak, fuarlara katılmak, satış yapmak, fatura kesmek, yatırımcılarla görüşmek ve yatırım almak gibi inanılmaz süreçler yaşadım ve tecrübe ettim. Şu an 9 kişilik bir ekibiz ve hala haftanın 6 günü, günde 15 saatleri bulan bir tempoda çalışıyoruz. Bu tempoyu sürdürebilmemizin temel nedeni, verdiğimiz emeklerin karşılığını sonuna kadar alıyor olmamızdır.

Bu yazıda bahsettiğim her şey aslında buzdağının görünen kısmıydı. Bu süreci yaşarken çekilen stresi, verilen emeği, harcanan zamanı yazıya dökmek mümkün değil. Geçirdiğim zamanı anlatarak deneyimlerimi paylaşmak ve yaptığım işle ilgili sizlere biraz daha detay vermek istedim. Çünkü bu süre boyunca ihmal ettiğim çok arkadaşım oldu. Herkesin gönlünü bir şekilde alabilmek dileğiyle, herkese mutlu yıllar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir