Metu Rugby Cup

Ragbi’ye Giriş

İlk gerçek yazımın (Merhaba Dünya’yı bir giriş olarak kabul ediyorum) ragbi ile ilgili olmasını planlamıyordum fakat Ragbi Dünya Kupası şerefine bu yazıyı biraz öne aldım. Bu hareketimin, ragbinin benim için önemini gösterdiğine inanıyorum. Bu benzersiz spor dalının bana olan katkılarına bir teşekkür olması dileğiyle, iyi okumalar.

rugby_world_cup

Ragbi ile üniversite hayatımda – tahminen 2009 Ekim’de tanıştım (bknz. ODTÜ’nün Nimetleri). Daha öncesinde bu spor dalı ile ilgili hiçbir bilgim yoktu. Olsaydı bile yapabileceğime inanmazdım herhalde. O zamanlarda oda arkadaşım olan Okan Okyay’ın – kendisi 1 senedir ragbi oynamaktaydı – ısrarları sonrasında ilk antrenmanıma katıldım ve ODTÜ Ragbi ile tanıştım. Bu noktadan itibaren hikaye kısmını ‘ODTÜ Ragbi’ konulu bir yazıya bırakmak istiyorum.

metu_rugby_old

ODTU Cumhuriyet Koşusu Etkinliğinden. (7 Kasım 2009)

 

Ragbinin hayatıma çok fazla katkısı olduğuna inanıyorum. Bu spor ile tanışana kadar bir çok spor yapma fırsatım oldu. İlkokuldan üniversitenin başlangıcına kadar hentbol, futbol, basketbol, voleybol, yüzme, tenis, masa tenisi, bilardo, satranç gibi bir çok kategoride iyi kötü spor yaptım. Tahmin edebileceğiniz gibi çoğu erkek çocuğu gibi teneffüs aralarından kan ter içinde dönerek kara tahta önünde ayakta bekleme cezaları aldım (Yeri gelmişken, saygıdeğer ilkokul öğretmenim Tulga Çubukçu’nun ellerinden öperim). Ama bu kadar spor dalı içinden beni ragbi kadar etkileyen olmadı ve sırf bu yüzden ragbinin diğer sporlardan farklarını anlatmak istedim.

England's scrum pack down just short of Ireland's line during their Six Nations rugby union match at Twickenham Stadium in London, March 17, 2012. REUTERS/Russell Cheyne (BRITAIN - Tags: SPORT RUGBY)

Ragbi, 15 as ve 7 yedek oyuncudan oluşan takımların 40 dakikadan iki devre boyunca topu rakip sahanın sonunda bulunan sayı bölgesine taşıma amacı üzerine kurulu, yüksek fizik ve kondisyon gereken bir spor dalıdır. “Amerikan futbolu değil mi işte o ya?” diyenleriniz mutlaka olacaktır fakat birbiri ile çok fazla karıştırılmasına karşın ragbi amerikan futboluna esin kaynağı olmuş bir spordur. Her şeyi şova çevirme huyları olan bu amerikalılar, güzelim ragbiyi almış, korumaları giymiş ve birbirlerine dalarak (bence) katletmişlerdir. İnanmayan vikipedi’ye bakabilir. Peki ragbi nerden çıkmış derseniz o da ayrı bir komedi. 1823 yılında, İngiltere’nin Rugby adlı şehrinin Rugby School adlı okulunda bir gencin futbol oynarken topu eline alıp koşmasıyla başladığı kabul ediliyor. Buraya kadar olan kısmı yine vikipedi’de bulabilirsiniz.

All Black haka. Rugby Union International Tests Match. Steinlager Series, New Zealand All Blacks v Wales, Carisbrook, Dunedin, New Zealand. Saturday 19th June 2010. Photo: **POOL PHOTO**

Bu sporun ülkemizdeki tarihi de ayrı bir komedi. Tam olarak ilk ne zaman başladı bilmiyorum ama ragbinin ilk serüveni 1947 yılında Fenerbahçe ve Galatasaray arasında oynanan bir maçı Fenerbahçe’nin 12-0 kazanması ile son buluyor. Bu maçtan sonra önce Galatasaray’ın daha sonra da diğer kulüplerin ragbi takımlarını kapatması ile lig macerası son buluyor. Bu sessizlik yakın tarihte ülkemizde yaşayan yabancılar sayesinde bozuluyor. Türkiye’de 2007 yılından itibaren (yeniden) oynanan fakat hala pek de çok takipçisi olmayan bu spor dalının 2014-2015 sezonu itibariyle 1. Lig ve Bölgesel Lig olmak üzere 2 adet ligi, bu liglerde de toplam 16 takımı bulunuyor. Türkiye’de ragbi, her geçen gün bu spora gönül veren oyuncular sayesinde gelişmektedir.

metu_rugby_cup2

Söylemeden hiç geçemeyeceğim; resmi olarak 2007 yılında kurulan Türkiye Ragbi 1. Ligi’nin 8 yıllık tarihinde ODTÜ Ragbi takımının 5 şampiyonluğu bulunuyor. Zaten bu takım 7 yıldır ligde oynuyor ve kalan 2 senede de finalde kaybederek 2. olmuştur. Öte yandan ülkemizde bu sporu yapan herkese sonsuz saygılar sunarım.

Yazımda bahsi geçen çoğu bilgiyi internette de bulabileceğinizi biliyordum fakat önden bir giriş yapıp ortamı ısıtmak istedim. Çok fazla tenik bilgiye de girmek istemedim, açıp izleyin artık.

Not: Ragbi oynamak isteyenleri Çarşamba, Cuma 18.00’da, Pazar 14.00’da Devrim Stadyumu’na bekleriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir